این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

پوستر کنفرانس
 
• ...
برگزاری همایش بررسی اندیشه های علمی آیت الله العظمی جعفر سبحانی( مدظله العالی)
به اطلاع محققین و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی می رساند همایش بررسی اندیشه های علمی آیت الله العظمی جعفر سبحانی( مدظله العالی) به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حوزه علمیه استان آذربایجان شرقی و مرکز مطالعات و پژوهشهای علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز در آبانماه سال ۱۳۹۷ در قم و تبریز برگزار خواهد شد.
1396/11/21 ادامه مطلب


دبیر همایش ملی بررسی اندیشه‌های علامه جعفری(ره) از تعویق یک هفته‌ای برگزاری این همایش و موکول شدن به اول آذر ماه خبر داد.
حجت الاسلام دکتر شاهدی : به دلیل درخواست تعداد قابل توجهی از صاحبان مقالات و اساتید حوزه و دانشگاه مبنی بر مصادف بودن تاریخ برگزاری همایش با عزاداری ایام دهه آخر صفر، شورای راهبردی همایش، ضمن ارج نهادن به این درخواست زمان برگزاری و ارائه مقالات را با یک هفته تاخیر به اول آذر انتقال داد.
1396/08/11 ادامه مطلب


اطلاعیه خیلی مهم
تاریخ برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری (ره)با یک هفته تاخیر در روزهای اول و دوم آذرماه ۹۶برگزار خواهد شد
1396/08/10 ادامه مطلب


تمدید ارسال مقالات ، پایان نامه ها و رساله های برتر
با توجه به درخواست های پژوهشگران، به اطلاع می رساند، آن دسته از پژوهشگرانی که مقاله جهت ارسال به همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)" در دست اقدام دارند و یا پایان نامه ،رساله ای با محوریت آراء و اندیشه های علامه جعفری(ره) دارند می توانند تا روز شنبه مورخ 15 مهر 1396، مقاله خود را از طریق سایت همایش به نشانی honar.elmvadin.ir ارسال نمایند
1396/07/01 ادامه مطلب


پیام دبیر همایش ملی «بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)
معرفی مفاخر شیعه و بازشناسی آثار و آرای آنها از مهم‌ترین رسالت های مراکز علمی و پژوهشی در نظام جمهوری اسلامی از یک سو، و محققین و مدققین ژرف اندیش از دیگر سو است. یکی از این مفاخر و متفکرین بزرگ جهان اسلام، مرحوم علامه جعفری است که هنوز بسیاری از ابعاد و زوایای علمی ایشان ناشناخته مانده است.
1396/03/27 ادامه مطلب


فراخوان اولین دوره انتخاب رساله ها و پایان نامه های برتر در زمینه اندیشه های علامه جعفری(ره)
دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند با هدف تشویق اساتید، محققین و دانشجویان برای پرداختن به موضوع تبیین و ترویج اندیشه های علامه جعفری(ره) همزمان با برگزاری همایش ملی «اندیشه های فلسفی علامه جعفری(ره)» از رساله‌ها و پایان‌نامه‌های برتر و مرتبط، پس از داوری با اهدای جوایز نقدی قدردانی به عمل می آورد.
1396/03/27 ادامه مطلب


 متن مقالات پذیرفته شده در همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)نمایه شد.
به اطلاع پژوهشگران و صاحبان مقالات همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) می رساند که متن مقالات پذیرفته شده در همایش ،در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)نمایه شد.
1395/12/23 ادامه مطلب


 دریافت گواهی های حضور در همایش دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند
از امروز 95/9/24 در مرکز مطالعات و پژوهشهای علم و دین دانشگاه صنعتی سهند واقع در ساختمان علامه طباطبایی(ره)
1395/09/24 ادامه مطلب


تشکر ویژه مقام عظمای ولایت از برگزاری همایش بزرگداشت علامه طباطبایی(ره)
حجت الاسلام و المسلمین محمدمحمدیان نماینده مقام معظم رهبری در دفاتر نهاد دانشگاههای کشور با حضور در همایش بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه طباطبایی (ره)، پیام تشکر حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی را ابلاغ کردند.
1395/09/15 ادامه مطلب


 اطلاعیه (صدرور گواهی های همایش)
گواهی های همایش از این هفته صدور و ارسال خواهد شد.
1395/09/13 ادامه مطلب


پیام آیت‌الله العظمی سبحانی به همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره)
آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، از مراجع عظام تقلید به مناسبت همایش بزرگداشت علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) در تبریز پیامی صادر کرد. (متن کامل پیام)
1395/09/01 ادامه مطلب


پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره)
ما يک علم ديني داريم، يک تعلّم و تعليم ديني داريم و يک فعل انسان که ممکن است ديني باشد، ممکن است غير ديني؛ اما آن علمي که موضوعش فعل خداست، آن حتماً ديني است. (متن کامل پیام)
1395/09/01 ادامه مطلب


 نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: ضرورت برگزاری مجالس علمی مزین به نام علامه طباطبایی
آیت الله محسن مجتهد شبستری شامگاه دوشنبه در دیدار با دست اندرکاران برگزاری همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی، با اشاره به سبقه ی تالیفی و تحقیقی علامه طباطبایی و همت ایشان به برگزاری کلاس های تفسیر و فلسفی متعدد افزود: به برکت تلاش های این عالم وارسته نه تنها جامعه ی اسلامی بلکه بسیاری از جوامع علمی جهان از ژرفای مباحث اسلامی بهره مند شدند
1395/08/25 ادامه مطلب


معاون پژوهشی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء: همایش معرفی علامه طباطبایی با اعتلای علمی بیشتر تداوم یابد
حجت الاسلام روح اللهی با بیان اینکه همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) توانست در آغاز کار خود در شناخت و معرفی شخصیت برجسته علمی جهان اسلام علامه طباطبایی (ره) نقش مؤثر و بسزایی داشته باشد، گفت: این سری همایشها باید در سالهای آتی با اعتلای علمی بیشتر تداوم یابد.
1395/08/23 ادامه مطلب


تقدیر و تشکر از دست اندرکاران و برگزارکنندگان همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی
حمد و سپاس بی کران خداوند متعال را که توفیق خود را نصیب برگزارکنندگان همایش علمی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) نمود. بی شک برگزاری باشکوه همایش با حضور جمع کثیری از علما، فضلا، اساتید، طلاب، دانشجویان و مردم فرهنگ دوست از اقصی نقاط کشور بدون کمک های بی شائبه سازمان ها و نهاد های مختلف میسر نمی شد. لذا از مشارکت و الطاف خالصانه متولیان نهادهای ذیل تشکر و قدردانی به عمل می آید.
1395/08/22 ادامه مطلب


مخبر دزفولی: کسی منکر تخلفات علمی در کشور نیست/ کارنامه بدتر تخلفات غربی ها
دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی با درخواست از منتقدان درخواست برای حمایت از پیشرفت های علمی کشور گفت: هیچ کس منکر برخی تخلفات علمی در کشور نیست، اما غربی ها در این تخلفات کارنامه بدتری دارند.
1395/08/21 ادامه مطلب


همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) با تجلیل از مقالات برتر به کار خود پایان داد
روز دوم همایش با حضور جناب آقای دکتر مخبر دزفولی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی ، حجت الاسلام محمدیان نماینده محترم مقام معظم رهبری در دانشگاهها و جناب آقای دکتر پزشکیان نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، اساتید ، ارائه دهندگان مقالات و شرکت کنندگان همایش ادامه یافت.
1395/08/21 ادامه مطلب


متن کامل سخنرانی دکتر مخبر دزفولی روز دوم همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)
یکبار علامه طباطبایی ره را از بعد تمدن سازی بررسی کنیم. فقط بعد اخلاق را در در نظر نگیریم. با این توضیح تفاوتی بین دانشمندان علوم انسانی و تجربی ما نخواهد بود. اگر هم باشد در جهانی بینی و مبانی نخواهد بود و در جزئیات و روش ها ممکن است متفاوت باشند.
1395/08/20 ادامه مطلب


متن سخنرانی حجت الاسلام محمد محمدیان در روز دوم همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره)
متأسفانه سطح مطالعه خیلی پایین آمده و فضای مجازی نیز باعث شده تا همه به دنبال مطالب کپسولی باشند در حالی که بحث های معرفتی این گونه قابل هضم نیست
1395/08/20 ادامه مطلب


نماینده مقام معظم رهبری در استان آذربایجان شرقی :علامه طباطبایی(ره) با الهام از مکتب اهل بیت علیه السلام توانست افکار مادی و الحادی را از فضای اسلامی غرب و شرق دور کند.
حضرت آیت الله محسن مجتهدشبستری امروز در مراسم آیین بزرگداشت و افتتاحیه همایش ملی اخلاق علمی و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) در مصلی اعظم تبریز اظهار داشتند: علامه طباطبایی (ره) از مصادیق بارز علمای دینی بودند، ایشان علاوه بر این که در فقه، اصول، کلام، ریاضیات، ادبیات عربی و فارسی، هیئت و نجوم و علوم مختلف صاحب نظر بودند، در علم تفسیر و فلسفه و عرفان ید طولایی داشتند.
1395/08/20 ادامه مطلب


تفسیر المیزان آیینه تمام نمای علامه طباطبایی است
رئیس همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) گفت: کتاب تفسیر المیزان آیینه تمام نمای علامه طباطبایی (ره) بوده و دربردارنده تمام ابعاد فکری و معرفتی او است.
1395/08/20 ادامه مطلب


حجت الاسلام احمدی: در اندیشه علامه طباطبایی همه چیز به خدا ختم می شد
حجت الاسلام و المسلمین احمد حمدی گفت: علامه طباطبایی (ره) با تربیت شاگردان به صورت یک انسان واقعی با اعمال خود این درس را به ما یاد داد
1395/08/20 ادامه مطلب


پيام رئيس بنياد ملّي نخبگان به همايش بزرگداشت مرحوم علّامه سيّد محمّد حسين طباطبايي(ره) در تبریز
دكتر سورنا ستاري؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئيس بنياد ملّي نخبگان به مناسبت برگزاری همايش بزرگداشت مرحوم علّامه سيّد محمّد حسين طباطبايي در تبریز پیامی صادر کرد.
1395/08/20 ادامه مطلب


حجت الاسلام احمدی: حوزه های علمیه بدون تفکر علامه طباطبایی زنده نیستند
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که حوزه های علمیه بدون تفکر علامه طباطبایی زنده نیستند، گفت: علامه در شرایطی کرسی فلسفه در حوزه علمیه را برپا کرد که پذیرش چندانی از حوزویان وجود نداشت.
1395/08/20 ادامه مطلب


 همایش اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) -روز اول به روایت تصویر
همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) در تبریز برگزار شد.
1395/08/19 ادامه مطلب


همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای» در مکتب علامه طباطبایی(ره)با سخنرانی اندیشمندان و شاگردان علامه افتتاح شد
همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه‌ای» در مکتب علامه طباطبایی(ره) با حضور آیت‌الله مجتهدشبستری نماینده محترم ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، آقای دکتر جبارزاده استاندار آذربایجانشرقی و مریدان و شاگردان علامه همچون استاد دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای دکتر دینانی استاد دانشگاه تهران، دکتر گلشنی چهره ماندگار فیزیک و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام محمدیان، روسای دانشگاههای منطقه و جمعی از اندیشمندان ، اساتید و دانشجویان در تالار مصلی امام خمینی(ره) تبریز آغاز شد.
1395/08/19 ادامه مطلب


گواهی حضور در همایش:
به اطلاع ثبت نام کنندگان محترم در سایت همایش علامه طباطبایی(ره) می رساند، ارائه گواهی حضور در همایش ، منوط به ثبت حضور در محل همایش در مصلی امام خمینی (ره) می باشد.
1395/08/18 ادامه مطلب


 عناوین سخنرانی آقایان دکتر احمد احمدی، دکتر مهدی گلشنی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
دکتر احمد احمدی : شاخصه های اخلاقی استاد در سیره علامه طباطبایی (ره) دکتر مهدی گلشنی : روشنگری های فلسفی علامه طباطبایی (ره) دکتر غلامحسین دینانی : اخلاق و عقلانیت از دیدگاه علامه طباطبایی (ره)
1395/08/18 ادامه مطلب


نشست خبری دبیر همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره)
دکتر رحیم شاهدی رییس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی سهند از برگزاری همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) در 19 و 20 آبان ماه جاری به همت مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند خبر داد.
1395/08/16 ادامه مطلب


اطلاعیه ثبت نام
صدور گواهی برای اساتید شرکت کننده در همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)
1395/08/14 ادامه مطلب


ثبت نام رایگان برای حضور در همایش
لینک ثبت نام برای حضور در همایش
1395/08/14 ادامه مطلب


 برنامه زمان بندی ارائه پوسترهای همایش -20آبان
برنامه زمان بندی ارائه پوسترهای همایش اخلاق علم و اخلاق کاربردی در محضر علامه طباطبایی ره پنج شنبه 20 آبان ماه 1395 - دانشگاه صنعتی سهند
1395/08/13 ادامه مطلب


 برنامه زمان بندی ارائه سخنرانی های همایش -20آبان
برنامه زمان بندی ارائه سخنرانی های همایش اخلاق علم و اخلاق کاربردی در محضر علامه طباطبایی ره پنج شنبه 20 آبان ماه 1395 - دانشگاه صنعتی سهند
1395/08/13 ادامه مطلب


الگوی پوستر مقالات
صاحبان مقالات (پذیرفته شده علمی تخصصی) تا پایان روز چهارشنبه مهلت دارند تا نسبت به ارائه پوسترمنطبق با الگوی پیشنهادی اقدام فرمایند
1395/07/21 ادامه مطلب


خبر فوری- پذیرش مقالات در دست اقدام تا پنجشنبه مورخ 22 مهر
با توجه به درخواست پژوهشگران، پذیرش مقالات در دست اقدام تا روز پنجشنبه مورخ 22 مهر 1395 صورت می گیرد.
1395/07/14 ادامه مطلب


کانال رسمی همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) در تلگرام به منظور تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی و ارائه اخبار و گزارشهای مهم راه اندازی شد
علاقمندان از این پس می‌توانند مهم‌ترین اخبار همایش را در اسرع وقت روی تلفن‌ همراه و کامپیوتر خود دریافت کنند.
1395/06/13 ادامه مطلب


همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) حائز درجه علمی و پژوهشی شد
مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامي وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در راستای رسیدن به اهداف سند اسلامی شدن دانشگاهها و اهداف کلان دیگر اسناد بالادستی و تحت اشراف شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، توانست مجوز برگزاری یک همایش ملی با درجه علمی و پژوهشی و با عنوان «معنای زندگی در ساحت علم و دین» را از وزارت علوم دریافت کند. از آنجا که عنوان یاد شده ، موضوعی اخلاقی و مربوط به سبک زندگی اسلامی و دارای ابعاد گسرده است، در شورای راهبردی همایش، عنوان «اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)» برای همایش انتخاب شد.
1395/06/10 ادامه مطلب


تمدید تاریخ دریافت مقالات همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)
شورای راهبردی همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره) با عنایت به درخواست جمعی از محققین و نویسندگان و نظر به تعطیلات تابستانی مراکز حوزوی و دانشگاهی، با تمدید فراخوان مقالات موافقت کرد.
1395/06/10 ادامه مطلب


ثبت « همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) » در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
به گزارش مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز در سامانه گردهمایی ها و همایش های ملی و بین المللی ایران (ISC) که پایگاهی برای مدیریت متمرکز اطلاعات کنفرانس های علمی است، ثبت شده است.
1395/05/20 ادامه مطلب


علامه طباطبایی(ره) در گذر خاطره ها
علامه طباطبايي : «البته هر کسي حسب حال خود در زندگي ، خوشي و تلخي و زشت و زيبايي ها ديده و خاطره هايي دارد. من نيز به نوبه خود و خاصه از اين نظر که بيش تر دوره زندگاني خود را با يتيمي يا غربت يا مفارقت دوستان يا انقطاع وسايل و تهيدستي و گرفتاري هاي ديگر گذرانيده ام ، در مسير زندگي با فراز و نشيب هاي گوناگون روبه رو شده ، در محيط هاي رنگارنگ قرار گرفته ام ، ولي پيوسته حس مي کردم که دست ناپيدايي مرا از هر پرتگاه خطرناک نجات مي دهد و جاذبه مرموزي از ميان هزارها مانع ، بيرون کشيده به سوي مقصد هدايت مي کند
1395/05/05 ادامه مطلب


گپ و گفتگو با دختر ارشد علامه طباطبایی (ره)
در این گپ‌ وگفت تلاش کردیم تا بخشی از سبک زندگی علامه طباطبایی و خانواده‌ همینطور خاطرات خواندنی درباره این استاد فقید فلسفه و تفسیر را بیان کنیم که از نظرتان می‌گذرد
1395/04/29 ادامه مطلب


نشست هماهنگی بزرگداشت علامه طباطبایی (ره) و همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)
نشست هماهنگی بزرگداشت علامه طباطبایی (ره) و همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)در دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه شهر تبریز ، حضرت آیت الله مجتهد شبستری و با ححضور هیات رئیسه دانشگاه صنعتی سهند و کمیته اجرایی همایش برگزار گردید.
1395/04/07 ادامه مطلب


  پیام دبیر همایش

حمد و سپاس خداوند بی همتا را که با الطاف بی دریغش ما را در دامن بزرگ پیامبری پرورش داد که در وصفش فرمود: «همانا تو بر قله اخلاق و کرامت قرار داری»، و حضرت ایشان در بیان فلسفه رسالتش فرمود: «براستی که من برای به کمال رساندن مکارم الاخلاق مبعوث شده ام».
یکی از شخصیت های برجسته ای که تبلور اخلاق و عرفان ناب اسلامی بوده و به سان خورشید عالمتاب بر آسمان فضایل می درخشد، مرحوم علامه طباطبایی است. بی شک، این شخصیت بی نظیر آثار کم نظیری خلق نموده است که کشف ابعاد آن و نیل به عمق و ژرفای آن نیازمند گذشت زمان و عزم محققان ژرف اندیش و جامع نگر است.
 مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین دانشگاه صنعتی سهند تبریز در راستای الگوبرداری از سیره علمی و عملی مرحوم علامه طباطبایی در حوزه اخلاق و کاربست آن در عرصه های مختلف آموزشی، پژوهشی، شاگردپروری، آزاد اندیشی، و نیز استنباط و استخراج مطالب مربوط به اخلاق علم و فناوری، از آثار و آرای معظم له به منظور تصحیح و تنقیح علوم طبیعی و تجربی از ابعاد فرهنگ و اخلاق لائیسیته و سکولار،  همایش ملی «اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی(ره)» همراه با بزرگداشت شخصیت ایشان و با همکاری مراکز حوزوی و دانشگاهی برگزارمی نماید.   محورهای همایش


محورهای همایش

الف) اخلاق علم

1-   معنا و مفهوم اخلاق علم

اخلاق علم به‌عنوان یک مفهوم، دارای ابعاد(سویه‌ها) و مولفه‌ها(اجزاء و عناصر تشکیل‌دهنده)یی است که بین آنها نسبتی بر قرار است؛ بعنوان نمونه آیا اخلاق بعنوان یک عنصر کنترل کننده و حاشیه ای است که در متن علم نمی تواند حضور داشته باشد و صرفا دانشمند باید در کار علمی خود مراعات کند، یا خود علم جهت دار و اخلاقی نیز می تواند باشد؟

2-   اصول و مبانی اخلاق علم

امروزه با آشکار شدن رخنه های علم مدرن (تحقیقات علمی ضد بشری و بحرانهای زیست محیطی و ...) بیش از پیش بر نقش اخلاق در علم تاکید می شود؛ بی گمان تاکید بر اخلاق در علم، بر یک سری پیش فرضها و مبانی فکری استوار است؛ ازاین‌رو، لازم است که پژوهش‌های علمیِ متکی بر قرآن و حدیث در زمینه مبانی و با محوریت اندیشه های مرحوم علامه  صورت پذیرد.

3-   نقش اخلاق علم در شکل گیری تمدن نوین اسلامی

علم و فناوری نقش اساسی در شکل گیری و بالندگی هر تمدنی دارد، اکنون پرسش مهم این است که جایگاه اخلاق علم در تمدن اسلامی چیست؟ بعبارت دیگر اخلاق علم چه نقشی در شکل گیری تمدن با شکوه اسلامی در قرون اولیه اسلامی داشت و همچنین برای پی ریزی تمدن نوین اسلامی، اخلاق علم چگونه می تواند نقش ایفا کند؟ 

4-   اخلاق علم اسلامی و سکولار

علم سکولار غربی که در غرب بعد از رنسانس شکل گرفت، هر چند خود را بی نیاز و رهیده از دین (اسطوره) می داند، اما همچنان بر نقش اخلاق در علم و با مبانی خاص تاکید دارد؛ اکنون پرسش اساسی این است که جایگاه اخلاق در علم اسلامی چیست؟ بعبارت دیگر علمِ متناسب با مبانی هستی شناختی، معرفت شناختی و انسان شناختی اسلامی، چه نسبتی با اخلاق علم دارد؟

ب) اخلاق حرفه ای

1-   اخلاق نقد و آزاد اندیشی

2-   جایگاه اخلاق در نظام آموزشی و پژوهشی

3-   اخلاق حرفه ای در دانشگاههای اسلامی و سکولار

4-   شاخصه های اخلاقی استاد و شاگرد در سیره علامه طباطبایی(ره)

تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش :19 و 20 آبان ماه 95

آخرین مهلت ارسال چکیده  و اصل مقالات:1395/7/15

زمان اعلام نتایج داوری :1395/7/30

 

دبیرخانه همایش

آدرس دبیرخانه :
تبریز، شهر جدید سهند، دانشگاه صنعتی سهند تبریز، مرکز مطالعات و پژوهش های علم و دین

تلفن :04133444307 
فکس :04133444307
کد پستی :5331811111
رایانامه : info@elmvadin.ir


يكشنبه 29 بهمن ماه 1396

تا همایش ...

0-1
برگزار کنندگان
حامیان